Останні події

Він помирає! SOS!

28 травня активісти УДАРу з рядом громадських організацій Одеси, а саме: Чорноморське гайдамацьке об'єднання, "Агрікола", "Громада Фонтанки", "Тельміра" і Фонд Сергія Бондарчука "Нові традиції" організували прес-тур на Куяльницький лиман. Мета прес-туру - порятунок лиману від висихання. Екологи і громадські діячі забили на сполох не просто так - весняного вступу води в лиман було недостатньо, зима була безсніжною, весна - без дощів. Зараз межа води в лимані знаходиться на відмітці липневих показників минулого року. Це означає одно - лиман мілішає швидкими темпами і вже влітку йому загрожує повне зникнення!

У прес-тур разом з журналістами відправилися член політради Одеської обласної організації УДАРу Сергій Гуцалюк, кандидат географічних наук, викладач кафедри гідро-екології і водних досліджень Одеського державного екологічного університету Олег Гриб, доцент ОНУ імені Мечникова історик Володимир Полторак, кандидат економічних наук інституту проблем ринку і економіко-екологічних досліджень НАНУ Олег Рубель, еколог, керівник Одеської обласної екологічної громадської ради Юрій Геращенко.

Спочатку журналістів відвезли на місце біля Об'їзної дороги, де можна подивитися залишки колишнього акведука, побудованого в 1910-му році, який сполучав лиман з Чорним морем. Гідроеколог Олег Гриб розповів журналістам, що ця труба завдовжки 1170 метрів знаходиться під ухилом від моря до лиману - тому, щоб направити морську воду у лиман, не вимагається будувати насосну станцію або копати канал, вимагає доростити трубу в районі Лузанівського парку на 500 метрів і почистити Ії.

- Тоді морська вода поступатиме в лиман в об'ємі один кубічний метр в хвилину, і у будь-який час заслінці на акведуку можна буде закрити. У будь-якому випадку, Куяльник не можна наповнювати різко водою, це може пошкодити. Це найпростіший і дешевший спосіб врятувати Куяльник - резюмував Олег Гриб.

Сергій Гуцалюк підтримав ученого:

- Ми "воюємо" за Куяльник вже більше семи років. Зараз настав критичний момент - не можна чекати, поки учені обчислюватимуть, якою водою краще "оживити" лиман - чи прісною, морською. Поки чиновники і учені тягнутимуть - лиман просто засохне, бруд і ропа втратять свої цілющі властивості. Курорт помре остаточно і безповоротно. Халатність це або навмисні дії влади - ми не розбиратимемося. Лиман помре, з ним помре усе живе навкруги - перетвориться на солончакову пустелю. Жителі північної частини лиману, де вода вже пішла, вже страждають від соляних бурь. Ми знайшли дешевий і швидкий спосіб порятунку лиману і готові утілити його у життя.

Журналістам показали колишні соляні промисли - від них залишилися дерев'яні стовпчики, уриті в грунт греблі. Володимир Полторак розповів, що промисли закриті в 1931 році. Відтоді Куяльник - тільки рекреаційна зона:

- Лікувальні грязі допомагають виліковувати багато важких шкірних захворювань. Всесвітню популярність здобули рапа і мінеральна артезіанська вода. Ресурси лиману дозволяють успішно лікувати органи руху, нервову систему, тут успішно лікують жіноче безпліддя і шкірні захворювання. Раніше в лимані водилася риба, ловили креветку, а зараз окрім одноклітинної водорості, яка в теплій солоній воді стає червоно-бурого кольору, в лимані з живності нічого не залишилось.

А потім прес-групу відвезли на джерела прісної води - уздовж берегів лиману таких джерел декілька, в них можна набирати мінеральну воду. Олег Гриб на місці провів аналізи води і визначив, що вона цілком придатна для питва і приготування їжі :

- Тут її п'ють тварини, яких пасуть в цих місцях. Але цієї води явно бракує для наповнення лиману, навіть якщо і потрапляє в нього.

Джерело знаходиться в метрах в 200 від лиману - солона вода пішла занадто далеко від нього. Сергій Гуцалюк помітив, що прісної води, що поступає з річки Великий Куяльник, теж бракує лиману:

- Ріка пересихає так само, як і лиман. Ситуацію посилюють незаконні піщані кар'єри, з якими ми боремося, починаючи з 2007 року. Якщо зараз не підвести воду до лиману - він висохне. Це не рекламна акція і не піар. Якщо ми зараз влада не візьметься за відновлення акведука, здатного наповнити морською водою лиман, значить, ми будемо вимушені вжити радикальні заходи. Зараз якраз той критичний момент, коли вже ніколи розшаркуватися і попереджати, потрібно діяти!

  31 Травня 2013 +Коментар | подобається